Kodlama Eğitimi Neleri İçerir?

Kodlama Eğitiminin İçeriği

Kodlama eğitiminin içeriği kişinin yaşı, alt yapısı gibi durumlara göre değişecektir. Kodlama derslerinde en çok kullanılan yöntemleri ve konuları şu şekilde özetleyebiliriz.

Bu sayede siz de kendinizin veya çocuğunuzun kodlama konusunda hangi eğitimlere daha uygun olduğu konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Problem Çözme

Giriş konularındandır ve son derece önemlidir. Çünkü araştırmalar problem çözme becerisinden yoksun çocukların mutsuz olabildiklerini hatta depresyona girebildiklerini göstermiştir. 

Çocukların problem çözme yeteneklerini geliştirmek, onları hayatta daha mutlu ve başarılı yapacağı gibi, zihinsel gelişimlerini de artıracaktır.

Algoritma ve Akış Diyagramı

Bir programın nasıl yazılacağını adım adım gösteren, metin ve şekillerden oluşabilen taslaklara algoritma denir.

Algoritmaların, anlamlı şekiller kullanılarak oluşturulmuş haline akış diyagramı (akış şeması) denir. 

Kodlama eğitimi çerçevesinde, günlük olaylar veya matematiksel problemlerin çözümü planlanarak algoritma veya akış diyagramı haline getirilir.

Code.org Web Sitesi

code.org sitesi 4 yaşından itibaren herkese yönelik kodlama dersleri sunan bir web sitesidir.

Sitede yaş gruplarına göre birçok kurs bulunmakta ve bu kurslarda kişiden mantıksal ve analitik düşünerek problemleri çözmesi istenmektedir.

Özellikle kod bloklarını kullanarak yapılan çalışmalar, gerçek programlamaya oldukça benzemektedir. Programlama dilleri içinde yer alan mantıksal ifadeler, döngüler gibi yapıları anlamak için bu yöntem son derece etkilidir.

Öğrenci ve öğretmen hesapları açılabilir, öğretmen sınıflar tanımlayabilir ve kayıtlı öğrencilerin çalışmalarını takip edebilir. Ayrıca çalışmaları tamamlayan öğrenciler için sertifikalar yazdırabilir.

Code.org sitesinin destekçileri arasında facebook, microsoft, google gibi dünya devleri bulunmaktadır.

Scratch ile Kodlama

Kod bloklarını kullanarak hazır veya kendi hazırladığınız nesneleri yönetebileceğiniz bir editördür. Sctratch kullanarak animasyonlar, oyunlar, etkileşimli uygulamalar vb hazırlayabilirsiniz.

https://scratch.mit.edu/ adresinden kayıt olabilirsiniz. Ardından ister online ister çevrimdışı editörü (offline editor) kullanarak çalışabilirsiniz.

Site üzerinde yani online çalışırken kod blokları Türkçe olabilmekte, ancak çevrimdışı editörde henüz Türkçe dili kullanılamamaktadır.

Başkaları tarafından yapılmış uygulamaları inceleyebilir, kodlarını görebilir ve kendi çalışmalarınızı da yayınlayabilirsiniz.

Scratch ile programlama kesinlikle küçümsenmemesi gereken bir yöntemdir. Çünkü bu editörle hazırladığımız programlar sayesinde programlanabilir elektronik devre kartlarını yönetebilir, bu sayede robotlar ve farklı cihazları programlamış oluruz.

Gelişmiş eğitimlerde Scratch kullanarak Arduino kartlarının nasıl programlandığı öğretilmektedir.

Bu arada Scratch benzeri başka uygulamalar da mevcuttur. Bunlardan en bilineni mBlock uygulamasıdır ve benzer şekilde kullanılır.

Arduino Eğitimi

Diğerlerine göre daha ileri seviye bir eğitimdir. Bazı okullarda atölyeleri kurulmaktadır. 

Arduino nedir? Arduino programlanabilen elektronik bir karttır. www.Arduino.cc adresinde detaylı olarak inceleyebilirsiniz. 

Arduino kartlarının bir çok çeşidi bulunmaktadır, eğitimlerde tercih edileni genede Arduino Uno'dur.

Arduino kartı üzerinde çeşitli giriş ve çıkış birimleri bulunmakta, bu sayede birçok sensör ve başka elektronik elemanlarla haberleşebilir.

Arduino nasıl programlanır? Arduino programlamak için C/C++ gibi metin tabanlı programlama dilleri kullanılabileceği gibi, Sctatch ve mBlock gibi blok tabanlı diller de kullanılabilir.

Konu Resimleri:

Akış diyagramı örneği:

akış diyagramı örneği

Code.org sitesinden bir örnek:

code org sitesinden örnek

Scratch Editörü:

scratch editörü

Arduino Uno Kartı:

arduino uno

çocuklar için kodlama dersleri, kodlama dersinde neler öğrenilir, kodlama dersi neleri içerir, scratch ile kodlama nasıl yapılır, arduino nedir, arduino programlama nasıl yapılır, arduino eğitimleri

KONU İLE İLGİLİ ÖRNEKLER

Bu konu ile ilgili örnek bulunmamaktadır.YORUMLAR
4280  kez okundu.

Online Kullanıcı Sayısı 1623