Visual Studio Programı

Visual Studio Community Programının Kullanımı

Visual Studio programı masaüstü, web, akıllı telefonlar gibi birçok ortamda çalışabilecek uygulamaları geliştirmemizi sağlayan çok güçlü bir yazılımdır. Bununla birlikte oldukça da pahalı bir yazılımdır.

Ancak Microsoft bu programların Express versiyonlarını bedava yayınlamaktadır. Masaüstü uygulamaları geliştirmek için VS Express For Desktop (Masaüstü için VS Express), web uygulamaları geliştirmek içinse VS Express For Web (Web için VS Express) programını kullanabiliriz.

Microsoft, Visual Studio 2015 versiyonundan itibaren Express ifadesi yerine Community adını kullanmaya başlamış olup, Masaüstü ve Web projeleri için ayrı programlar yayınlamayı bırakmıştır. Community 2015 ve 2017 versiyonları ile hem web, hem de masaüstü tabanlı çok farklı türlerde projeler oluşturabiliriz.

Express ve Community versiyonlar Visual Studio tam sürümlerine göre sadeleştirilmiş olsa bile çok güçlü editörlerdir.

Yeni Web Sitesi Oluşturma

File menüsünden New Web Site komutu verdiğimizde gelen pencereyi kullanarak istediğimiz türde bir web sitesi oluşturabiliriz. 

Bu pencerede "Asp.Net Empty Website" seçeneği ile boş bir web sitesi oluşturabiliriz. Bu durumda yapılandırma dosyası (web.config) haricinde hiç bir dosya otomatik oluşturulmayacaktır.

"Asp.Net Web Form Site" seçeneği ile hazır bir web sitesi oluşturarak bu siteyi istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Oluşturulan bu hazır sitede üyelik işlemleri, güvenlik ayarları ve bunlar için gerekli veritabanı bağlantıları gibi pek çok şey kendiliğinden yapılmış olup, tüm sayfaları ve kontrolleri kendimize uyarlayarak siteyi geliştirebiliriz.

Ayrıca pencerenin alt kısmından siteye ait ana klasörün nerede olduğu seçilmelidir. İleride oluşturulacak tüm dosya ve sayfalar program tarafından bu klasör içine oluşturulacaktır.

Pencerenin üst kısmından kullanılacak .Net Framework versiyonu doğru seçilmelidir.

Sol taraftan ise sitemizde kullanacağımız programlama dilini seçmeliyiz. Express / Community versiyonlarda iki seçenek mevcuttur: Visual Basic ve Visual C#

Tüm tercihlerimizi doğru biçimde belirttikten sonra Tamam'a tıklayarak proje oluşturulur ve çalışmaya başlayabiliriz.

VS Express For Web veya VS Community - Kayıtlı Web Sitesini Açma

Programı açtığımızda karşımıza Start Page (Başlangıç Sayfası) gelir. Burada son kullanılan web siteleri listelenmekte olup istenirse tıklanarak bu web siteleri açılabilir.

Son kullanılanlar listesinde yer almayan bir web sitesini açmak için Open Web Site komutuna tıklayıp, açacağımız sitenin ana klasörünü seçmemiz yeterlidir.

Solution Explorer (Çözüm Gezgini) Paneli

Çalışmakta olduğumuz proje veya web sitesine ait tüm dosya ve klasörler Solution Explorer panelinde görüntülenir. Buradan istediğimiz dosyaya kolayca ulaşarak dosyayı açma, silme, adlandırma vb işlemleri gerçekleştirebiliriz.

Bu panel ekranın sağında yer alır, istenirse başka tarafa taşınabilir.

Paneller gruplanarak da kullanılabilir.

Kapanan panelleri Görünüm menüsünden tıklayarak tekrar açabiliriz.

Properties (Özellikler) Paneli

Çalışma alanında seçili olan nesnenin tüm özellikleri bu panelde görüntülenir ve buradan değiştirilebilir. Bu özellikler programın çalışması esnasında kod ile de değiştirilebilir.

ToolBox (Araç Kutusu)

Pencerenin sol tarafında yer alan, kategorilendirilmiş halde Asp.Net kontrollerinin yer aldığı paneldir.

Buradan istediğimiz nesneyi sürükle bırak yöntemi ile sayfamıza yerleştirebiliriz.

Panellerin sağ üst köşesindeki raptiye simgesi otomatik gizlenmelerini ya da sabit kalmalarını sağlar.

visual studio kullanımı, visual studio dersleri, visual studio ile web sitesi oluşturmak için yapılması gerekenler, solution explorer nedir, visual studio kullanmaya başlamak için yapmamız gerekenler

KONU İLE İLGİLİ ÖRNEKLER

Bu konu ile ilgili örnek bulunmamaktadır.YORUMLAR
22678  kez okundu.

Online Kullanıcı Sayısı 1609Visual-Studio-Programi-Kullanimi