Web Sayfamızda Facebook Üzerinden Yorum Yapılmasını Sağlama

Web Sitemizde Facebook Hesabı ile Yorum Yapılması

Web sayfamızdaki içerik ile ilgili kullanıcı etkileşimini sağlamak amacıyla yorumlar sıkça kullanılmaktadır. Kullanıcının sayfamızda yorum yaparken kimlik doğrulamasını kendi üyelik sistemimiz ile sağlayabileceğimiz gibi Facebook hesapları ile de sağlayabiliriz. Hem de bu işi çok kolay şekilde hallederek.

http://developers.facebook.com/docs/reference/plugins/comments adresine giderek burada yorum yapmakta kullanılacak formu kendimize göre özelleştiriyoruz.

Yorum formunun kullanılacağı sayfamızın url’si, formun genişliği, aynı anda kaç yorumun gösterileceği gibi bilgileri giriyoruz.

İşimiz bittikten sonra kodu al (Get Code) diyerek gerekli kodları kopyalayıp sayfamızdaki ilgili yerlere yapıştırıyoruz.

Verilen kod iki kısımdan oluşmaktadır.

1. Kod parçası:

<div id="fb-root"></div>

<script>(function(d, s, id) {

  var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0];

  if (d.getElementById(id)) return;

  js = d.createElement(s); js.id = id;

  js.src = "//connect.facebook.net/tr_TR/sdk.js#xfbml=1&version=v2.8";

  fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);

}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));</script>

 

Yukarıdaki kodları sayfamızın body etiketi açılışının hemen ardına yapıştırıyoruz.

2. Kod parçası:

<div class="fb-comments" data-href="sayfaUrlniz" data-numposts="5"></div>

Bu kodları ise yorum formunun görünmesini istediğimiz yere yapıştırıyoruz. sayfaUrlniz yazan yere http:// ile başlayacak şekilde sayfanızın adresi yazılacaktır.

Yukarıdaki işlemleri gerçekleştirmek sitemize facebook yorumları eklemek için yeterlidir. Bu yöntem ile sitemizdeki çok sayıda sayfaya facebook yorumları ekleyebiliriz. Data-href parametresi her sayfada farklı ayarlanacak, facebook her sayfanın yorumlarını ayrı ayrı saklayacaktır.

Sitemizdeki Facebook Yorumlarını Yönetme ve Bildirimler Alma

Bir kullanıcı sayfamızdaki yorum formunu kullanarak yorum yaptığında herhangi bir bildirim almayız. Yorumlarla ilgili bildirimler almak, istatistikleri incelemek ve yorumları yönetmek için iki yöntem kullanabiliriz.

Her iki yöntem de çok kolay olup, iki yöntemden yalnız biri seçilmelidir. İkisini birden uygulamanız sorun yaratacaktır.

a. Facebook Uygulaması İle İlişkilendirme

Önerilen yöntem budur. https://developers.facebook.com/apps/ adresine giderek kolayca bir facebook uygulaması oluşturabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde sitenizde facebook ile oturum açılması gibi farklı işlemler de gerçekleştirebilirsiniz.

Uygulamanızı adımları takip ederek kolayca oluşturabilirsiniz. Ardından size facebook uygulama kodu (App Id) verilecektir.

Bu kodu aşağıda uygulamaKodu yazan yer ile değiştirerek, meta etiketini yorumların yayınlandığı tüm sayfalara yapıştırdığınızda o sayfalardaki yorumlar ile uygulamanız ilişkilendirilmiş olacaktır.

<meta property="fb:app_id" content="uygulamaKodu" />

b. Yorumlar İçin Bir Moderatör (yönetici-admin)  Ekleme

Uygulama kullanmadan, bir veya birden fazla Facebook kullanıcını yorumlar için yönetici yapabiliriz. Bu seferki meta satırı şu şekilde olacaktır:

<meta property="fb:admins" content="kullanıcıKodu"/>

Yukarıda kullanıcıKodu yazan yer, yönetici yapılacak kişinin Facebook Id’si ile değiştirilmelidir.

Yorumları Yönetme (Comment Moderation Tool)

Yukarıdaki adımlardan birini uyguladıysanız https://developers.facebook.com/tools/comments/ adresine giderek, sayfalarınızda yapılmış yorumları görebilir, onaylayabilir, gizleyebilir ve istediklerinizi spam olarak bildirip engelleyebilirsiniz.

 

web sayfasına facebook yorumu ekleme, facebook hesabı ile web sayfasında yorum gösterme, kullanıcıların facebook hesapları ile sitemizde yorum yapması

KONU İLE İLGİLİ ÖRNEKLER

Bu konu ile ilgili örnek bulunmamaktadır.YORUMLAR
15582  kez okundu.

Online Kullanıcı Sayısı 2536Web-Sayfamızda-Facebook-Üzerinden-Yorum-Yapılmasını-Sağlama