Web User Controls - Web Kullanıcı Kontrolleri

Asp.Net Web Kullanıcı Kontrolleri - Web User Controls

Bazen bir grup içeriği çok sayıda sayfada kullanmak isteyebiliriz. Bu bir iletişim formu ya da görsel ve yazılı herhangi bir içerik olabilir.

Bu içeriği diğer sayfalara yerleştirirken kopyala – yapıştır yöntemini kullanabiliriz. Ancak ileride bu içerikte bir değişiklik yapılması gerekirse, içeriği yerleştirdiğimiz tüm sayfalarda düzeltmek gerekecektir.

Asp.Net’te bunun da çaresi mevcuttur: Web User Controls (Web Kullanıcı Kontrolleri)

Kullanacağımız içeriği bir .ascx uzantılı bir Web User Control sayfasına yazarız. Bu içerik her şey olabilir. Hatta çalışacak kodlar varsa onlar da .ascx.cs sayfasına yazılır.

Ardından bu .ascx uzantılı dosyayı, solution explorer panelinden tutup sürükleyerek istediğimiz tüm sayfalara kolayca ekleyebiliriz.

Dilediğimiz zaman bu .ascx uzantılı kullanıcı kontrolünü açıp düzenleyebilir ve istediğimiz değişiklikleri yapabiliriz. Bir değişiklik yaptığımız anda, bu içerik bütün sayfalarda yenilenmiş olacaktır.

Projemize Web Kullanıcı Kontrolü Ekleme

Solution Explorer panelinde site adına sağ tıklayıp, Add New Item komutu verilir. Gelen pencereden Web User Control seçeneği seçilir, alt kısımdan istenen isim verilir ve Add komutuna tıklanır.

Uzantısı .ascx olan bir Web Kullanıcı Kontrolü artık sitemize eklenmiştir. İçerisine istediğimiz içeriği ekleyebilir ve istediğimiz sayfalara yerleştirebiliriz.

Bir sayfaya, kullanıcı kontrolü eklediğimizde sayfanın üst kısmına aşağıdaki gibi bir bildirim satırı da otomatik eklenir.

User Control oluşturmak için daha basit başka bir yöntem de kullanabiliriz. Normal bir aspx sayfasında istenen kodları yazarak bu kodları seçip sağ tıklarsak "Extract to User Control" komutunu görürüz. Bu komuta tıkladığımızda seçili olan kısım oradan alınarak yeni oluşturulan bir User Control içine otomatik yerleştirilir ve aspx sayfamıza da gerekli kodlar yazılır:

1: Kodları seç, sağ tık yap, Extract to User Control komutuna tıkla.

2: Gelen pencerede oluşturulacak olan User Controle isim ver.

3: Sayfanın yeni halinde seçilen kodların kaldırılıp user control içine alındığını ve oluşturulan user controlün bu sayfaya eklendiğini göreceksiniz.

Web User Controls, Web Kullanıcı Kontrolleri, ne işe yarar, nasıl kullanılır, avantajları nelerdir, ascx sayfası nedir, kullanıcı kontrolü ekleme, add web user control, nedir

KONU İLE İLGİLİ ÖRNEKLER

Bu konu ile ilgili örnek bulunmamaktadır.YORUMLAR
19670  kez okundu.

Online Kullanıcı Sayısı 2312Web-User-Controls-Web-Kullanıcı-Kontrolleri